Prirodzené vypadávanie vlasov, nadmerné vypadávanie a Alopecia

Vypadávanie vlasov, rednutie vlasov, či alopecia, všetko sú to problémy, ktoré postihujú takmer 50% populácie. Nejde len o estetický problém. Často strata vlasov spôsobuje aj psychický diskomfort, stratu sebavedomia a zvyšuje náchylnosť k celkovej labilnosti osoby. Prečítajte si, aký je rozdiel medzi vypadávaním vlasov a alopeciou,  aký je životný cyklus rastu vlasov a aké sú možnosti liečby pri alopecii.

Pri vypadávaní vlasov ide o to, aké množstvo vlasov za jeden deň vypadne. Je prirodzené stratiť niekoľko vlasov denne (v norme je od 50 až po 100 vlasov). Je to predovšetkým tým, že vlasy majú tiež svoj životný cyklus.

Životný cyklus vlasov:

  1. anagénna (rastová) fáza – vo vlasovom folikule (na spodnom konci vlasového korienka), ktorý je v hlbšej vrstve pokožky (dermis), sa cez dermálnu papilu napojenú na cievy (čím vlas získava výživu) produkuje vlasové vlákno. Bunky (keratinocyty a melanocyty) sa rýchlo delia, čím sa vlasové vlákno predlžuje. V tejto fáze je až 85% vlasov a vlas v nej rastie od dvoch do siedmich rokov (v závislosti od veku a genetických predispozícií). Za mesiac dokáže vlas narásť 1 až 1,25 cm. Toto je jediná fáza, kedy môže dôjsť k trvalej strate vlasov.
  2. katagénna (prechodná) fáza – vlas v tejto fáze prestáva rásť (vyčerpá sa ložisko buniek), vlasový folikul začne odumierať a oddelí sa od dermálnej papily. Následne sa vyťahuje smerom k povrchu pokožky. Táto fáza ma v priemere od dvoch po tri týždne a býva v nej v priemere 1% vlasov.
  3. telogénna (vypadávacia) fáza – v tejto fáze vlasy nerastú, vlasová cibuľka je neaktívna, no jej zvyšky ostávajú napojené na dermálnu papilu. Vďaka tomu sa časom začne opäť vytvárať vlasový folikul a vlas vstupuje do skorej anagénnej fázy. Toto obdobie má trvanie od dvoch do troch mesiacov a zhruba 14% vlasov je v tejto fáze (preto je prirodzené, že za deň vypadne 50 – 100 vlasov).

Pokiaľ je však vyššie uvedené množstvo prekročené, alebo badáte, že kvalita vlasov sa výrazne zhoršuje, celkové množstvo a objem sa rapídne mení, hovoríme o nadmernom vypadávaní vlasov. Častou príčinou pri vypadávaní vlasov je výrazná zmena v našom živote (napríklad obdobie po pôrode, výrazne stresová záťaž ako úmrtie či iná trauma, užívanie antikoncepcie, hormonálne ochorenie a pod.), ale aj nesprávne stravovacie návyky alebo dedičnosť.

Trochu iným prípadom je alopecia. Ide o nenákazlivé autoimunné kožné ochorenie, ktoré spôsobuje rednutie a vypadávanie vlasov v ohraničených ložiskách po celom tele. Alopecia sa často rozlišuje na jazviacu (menšia šanca na obnovu rastu vlasov) a nejazviacu. Dôvod vzniku alopecie nie je 100% známy, no medzi časté príčiny patria dedičnosť, stres, kožné choroby, ochorenie štátnej žľazy, mechanické namáhanie vlasov, nedostatok vitamínov a minerálov, Downov syndróm (všeobecne pacienti s poruchami chromozómov) a iné.

Druhy alopecie

Pri alopecii rozlišujeme viacero druhov:

  • Alopecia areata – ide o nejazviace ohraničené vypadávanie vlasov v zhlukoch až do tvorby malých lysiniek po celom tele. Viac o tomto druhu si prečítate nižšie.
  • Alopecia totalis – úplná strata vlasov na skalpe (časť hlavy, pokrytá vlasmi), môžu byť zasiahnuté aj mihalnice a obočie.
  • Alopecia universalis – úplná strata vlasov a ochlpenia po celom tele. Vlasové folikuly sú nečinné, preto z nich nevyrastajú vôbec žiadne vlasy.
  • Alopecia barbae – strata fúzov a ochlpenia na brade u mužov, buď úplná strata alebo len na ohraničených miestach na brade.
  • Androgénna alopecia – nazývaná aj mužská plešatosť, pri ktorej vlasy postupne rednú na typizovaných miestach a stenčujú sa až do úplnej plešatosti. Ide najmä o dedičné ochorenie, ktoré postihuje nielen mužov ale aj ženy. Viac o tomto druhu si prečítate nižšie.
  • Trakčná alopecia – vypadávanie zapríčinené fyzickou námahou vlasov, napr. pri častom nosení čiapky/baretky alebo náročnom účese.
  • Difúzna alopecia – ide o rednutie celej vlasovej pokrývky rovnomerne (teda nielen na ohraničených miestach) s postupným stenčovaním vlasov až po úplné vypadávanie.
  • Jazviaca alopecia – druh alopecie, pri ktorom po vypadnutí vlasov zostáva jazva. Ide väčšinou o trvalé vypadnutie vlasov, pretože vlasové folikuly sú zničené a nahradené jazvovým tkanivom.

Viac o Alopecia areata a androgénnej alopecii

Alopecia areata

Ako sme už písali, alopecia areata je autoimunitné ochorenie, pri ktorom vypadávajú vlasy na skalpe alebo aj na celom tele, no nevznikajú pri tom jazvy. Vypadávanie je ohraničené, s postupným vypadávaním vlasov až po lysinu, ale aj vypadávanie celých trsov vlasov. Môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku. Touto chorobou trpí 1 – 2% populácie.

V princípe pri alopecii areata z nejakého nejasného dôvodu (vonkajší alebo vnútorný vplyv) začne imunitný systém rozoznávať vlasové folikuly ako cudzie, preto začne proti ním vytvárať protilátky a následne dochádza k ich ničeniu. Vlasy teda prestávajú rásť a neskôr dôjde k vypadnutiu.

Aloepcia areata nie je nákazlivá choroba, ani životohrozujúca, spôsobuje však emocionálny stres, stratu sebavedomia a niekedy ľudia sa s touto chorobou začnú vyhýbať spoločnosti.

Hoci príčina nie je jednoznačná, jej liečba je možná. V niektorých prípadoch ide len o čiastočné ale badateľné zlepšenie, v skôr podchytených prípadoch môže dôjsť k úplnej záchrane vlasového folikulu a opätovnému rastu. Takouto liečbou je medicínska vlasová mezoterapia použitím vlasového séra XL-hair.

Alopecia Areata – typické ohraničené vypadávanie na hlave

Alopecia Areata – typické ohraničené vypadávanie na hlave

Androgénna alopecia

V každom vlasovom folikuly sú receptory, ktoré reagujú na mužský hormón testosterón. A práve tento hormón má významnú úlohu pri vypadávaní vlasov. Vplyvom enzýmu 5-alfa reduktázy sa premieňa testosteón na biologicky aktívnejší metabolit dihydrotestosterón (DHT). DHT sa viaže na androgénne receptory vo vlasovom folikule, čím vzniká špecifická bunková väzba, ktorá spôsobuje skracovanie anagénnej (rastovej) fázy rastu vlasu. Preto vlas rýchlejšie vypadne. Zároveň, vlasová cibuľka sa začne oslabovať až do úplného zničenia. Hustota androgénnych receptorov vo vlasových folikulov je rôzna na jednotlivých častiach hlavy (najviac sa vyskytuje na vrchole hlavy a na temene) a je jednoznačne geneticky podmienená.

Žiaľ, to, čo vyvoláva mechanizmus androgénnej alopecie nie je úplne známe. Je však zistené, že vek hrá rolu vo výskyte androgénnej alopecie, rovnako ako aj nadmerná tvorba mazu.

Androgénna alopecia je prítomná aj u mužov aj u žien. U mužov dochádza k úplnej plešatosti, u ženy nikdy, alebo len veľmi ojedinele.

Liečba pri androgénnej alopecii

Aj pri androgénnej alopecii je možné zakročiť včas a zabezpečiť výživu pre vlasové cibuľky, prostredníctvom prípravkov bohatých na prekrvenie a pôsobiacich proti vzniku DHT. Takto účinná je aj už spomínaná liečba mezoterapiou použitím vlasového séra XL-hair.

Androgénna alopecia na vrchole hlavy

Androgénna alopecia na vrchole hlavy

Vzor vypadávania vlasov u mužov a žien

Vzor vypadávania vlasov u mužov a žien

Back to list