Odstránenie jaziev a strií

Jazvy sú výsledkom narušenia kože, resp. hlbokého zásahu do kože, ako je napríklad poranenie, operácia, popálenina, ale aj kiahne či akné. K jazvám patria aj strie, jedny z najčastejších kozmetických problémov, ktorým sa nejedna žena snaží vyhnúť.

Príčiny vzniku jaziev môžu byť rôzne, ale u každej jazvy je hojenie pomerne náročný proces. V oblasti jaziev nie sú chĺpky či vlasy, nemajú mazové či potné žľazy. Počas hojenia je v jazve prítomný histamín, preto môže hojenie občas aj svrbieť. Celkový čas hojenia môže trvať až 18 mesiacov, počas ktorého vznikajú nové vrstvy kože. To ako jazva nakoniec vyzerá, je výsledkom toho, ako náročný bol priebeh hojenia.

Aby mohla byť jazva dobre odstránená, resp. upravená, je dôležité poznať vek jazvy. Platí, že čím čerstvejšia rana, tým jednoduchší je spôsob odstránenia a výsledok je efektívnejší. Ale aj pri starých ranách je nádej na dosiahnutie pekného efektu, len si to vyžaduje viac času a trpezlivosti.

AKÝ DRUH PROBLÉMU VÁS TRÁPI?

 • Hypertrofické jazvy – vyvýšené jazvy nad povrchom kože, nakoľko sa nadmerne tvorí nová koža (z toho s niekedy vyvodzuje aj názov hyperaktívne). Zvyčajne sú červenej farby, sú hrubé a tvrdé. Vznikajú skoro po poranení, cca do 4 týždňov. Napriek prevyšeniu pokožky, nepresahujú oblasť poranenia. Tento druh problému v našom salóne neriešime.
 • Keloidné jazvy – jazvy, ktoré prečnievajú cez hranice poranenie. Sú hrubé, oblé a nezvyčajne raste do veľkých rozmerov. Sú červené a tmavšie ako okolitá koža a môžu sa objaviť aj neskôr po zranení. Často spôsobujú bolesť, pálenie alebo svrbenie. Mladí ľudia a ľudia s tmavšou pokožkou sú náchylnejší na tvorbu keloidov.
 • Atrofické – ide o preliačené jazvy, ktoré vznikajú po nesprávnom hojení . Nevytvorí sa dostatočné množstvo nového spojivového tkaniva, preto je jazva pod úrovňou kože. Najčastejšie sú to jazvy po akné alebo ovčích kiahňach.
 • Strie – jazvy vznikajú následkom rýchleho rozťahovania kože, resp. po radikálnom úbytku na váhe. Najčastejšie sa objavujú v priebehu tehotenstva na problematických partiách ako stehná, zadok a brucho. Zo začiatku sú tieto jazvy červené, časom zblednú.

AKÉ SÚ MOŽNOSTI  MINIMALIZOVANIA JAZIEV

Mezoterapia

Mezoterapia je prirodzená a bezpečná alternatíva invazívnych omladzujúcich zákrokov. Pri tejto procedúre sa aktivuje tvorba kolagénu a elastinu, čím sa spustia omladzujúce procesy. Následne sa aplikuje široké spektrum mezoterapeutických sér obohatené o rastové faktory, minerálne látky, vitamíny, peptidy, nezosieťovanú kyselinu hyaluronovú v závislosti od potreby klienta.

V našom salóne využívame tieto metódy mezoterapie liečby jaziev:

 1. Microneedling – valčeková metóda, ktorá využíva ihličkový valček do hĺbky 0,5 až 1 mm. Následne sa aplikuje mezoterapeutické sérum. Túto metódu využívame pri väčších plošných jazvách.
 2. Derma pen – ide o jednorazový nástavec, kde sa vysúvajú ihličky a prenikajú do epidermy až dermy od 0,5mm až 2mm. Po procedúre sa aplikuje mezoterapeutické sérum. Túto metódu využívame pri hlbších jazvách s menšou plochou.

Najlepší efekt pri oboch metódach je viditeľný za 6-8 týždňov a pretrváva 6-8 mesiacov.

Protokol  procedúr na dosiahnutie optimálneho výsledku:

 1. Inicializačná fáza – 4 procedúry s jednotýždňovým odstupom
 2. Reparačná fáza – mesiac po ukončení prvej fázy 2 procedúry s jednomesačným odstupom
 3. Udržiavacia fáza – po ukončení druhej fázy každých 5-7mesiacov,v závislosti od  kvality pokožky

Dermabrázia

Ide o obrusovanie vrchnej vrstvy pokožky postihnutej jazvami použitím jemných kryštálikov alebo diamantových nadstavcov. Stimuluje sa tým produkcia fibroplastov v najvrhnejšej vrstve pokožky, v hlbších vrstvách sa zlepšuje prekrvenie a dochádza k rýchlejšej výmene kožných buniek. Koža zostane potom zdravšia a svetlejšia. Na získanie viditeľného výsledku je potrebných je 4 až 5 procedúr, opakovať každých 7 až 10 dní. Túto metódu využívame pri miernejších formách akné a pri kožných striách.

Omladenie krvnou plazmou

Je terapia, v ktorej ide o biostimuláciu  vlastnou  krvnou plazmou. Táto terapia sa využíva v kombinácií s mezoterapiou.

Špecifické mesoterapeutické sérum na kožné strie

ČO BY STE MALI VEDIEŤ PRED ABSOLVOVANÍM PROCEDÚRY

 • Žiadna jazva nezmizne úplne, môžeme však dosiahnuť efekt čiastočnej až úplnej regenerácie.
 • Na odstránenie jaziev je potrebných viacero sedení, záleží od povahy jazvy.
 • Ide o mierne bolestivé procedúry, preto sa vykonáva pod lokálnou anestézou.
 • Procedúra sa nesmie robiť pri otvorených poraneniach, pri kanceróznych ochoreniach kože, zápalových a infekčných ochoreniach kože.
Back to list