Odstránenie pigmentových škvŕn

Hlavnou príčinou vzniku pigmentových škvŕn je nadmerná aktivita buniek melanocytov, ktoré vytvárajú kožný pigment, nazývaný melanín. Melanín chráni našu pokožku pred ultrafialovým slnečným žiarením, a to tak, že ho pohlcuje. Pokiaľ je pokožka vystavená primeranému pôsobeniu slnečného žiarenia, pokožka ostane rovnomerne opálená. Pri nadmernom príliš dlhom nechránenom slnení, sa zvýši aktivita melanocytov  a nerovnomerne sa vyprodukuje melanín. Takto vznikajú na pokožke tmavšie fliačky – pigmentové škvrny, a to najmä miestach, ktoré sú najčastejšie vystavované slnku. Tými bývajú predovšetkým ruky, tvár a dekolt.

Samozrejme pigmentové škvrny môžu byť aj dedičné, alebo vznikajú pri problémoch pečene, alebo ako pozápalová reakcia po akné, či počas tehotenstva a pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

AKÝ DRUH PROBLÉMU VÁS TRÁPI?

 • Pigmentové škvrny, starecké škvrny (Lentigo senilis a solaris) –  tieto škvrny sa objavujú väčšinou po nadmernom slnení, po ktorom je zvýšená tvorba  melanínu. Ide onajmä o ľudí s citlivejšíim typom pokožy. Starecké škvrny (Lentigo senilis) sa zvyčajne objavujú u ľudí nad 40 rokov najmä na miestach, ktoré boli často vystavované priamemu slnku. Týmito škvrnami trpí takmer 90% ľudí s akýmkoľvek typom pokožky.
 • Melazma – hyperpigmentácia – je bežná najmä u žien počas tehotenstva alebo po tehotenstve, môže sa objaviť aj pod vplyvom hormonálnych zmien v období menopauzy alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.
 • Pozápalové hyperpigmentácie vznikajú od zápalovej rany, po akné, či po používaní niektorých parfumov

AKÉ SÚ MOŽNOSTI  ODSTRÁNENIA ŠKVŔN

Laserové odstránenie pigmentácie

Ide o priame nerozptýlené pôsobenie vysoko energetického svetla, ktoré ničí pigmentové bunky. Teplom sa melanín rozpadne na mikroskopické čiastočky, ktoré sa postupne z tela odplavujú. Pigmentové škvrny sa nestratia okamžite. Najskôr stmavnú a zvyčajne po dobe 3 až 4 týždňoch zmiznú. Aby bol dosiahnutý želaný efekt, procedúra sa musí opakovane vykonávať, najčastejšie 2 až 3 krát. Laser sa používa pri pigmentových / stareckých škvrnách.

Intenzívne pulzné svetlo

Metóda, pri ktorej cielené impulzy svetla prenikajú do pokožky v určitej intenzite, hĺbke a teplote, čím sa zničí pigmentová škvrna. IPL sa využíva najmä v horných vrstvách kože. Ošetrované miesto najskôr stmavne a v priebehu 2 až 3 týždňov sa vytvorí malá chrastička. Tá neskôr odpadne a ošetrované miesto ostane  zosvetlené. K docieleniu požadovaného efektu sú potrebné 3 – 4 sedenia s 3 týždňovými intervalmi. IPL sa používa pri pigmentových / stareckých škvrnách.

Chemický píling

Táto metóda využíva regeneračné roztoky, ktoré zlupujú starú vrchnú niekedy aj hlbšiu vrstvu pokožky. Týmto sa urýchľuje výmena starých a nepotrebných  kožných buniek za nové kožné bunky. Stimuluje sa tak tvorba kolagénu, čoho výsledkom je zregenerovaná, rozžiarená pokožka. Chemický píling zvýrazní výsledok  lasera aj IPL.

K účinnému efektu je dôležitá 1 až 2 týždňová domáca predpríprava pokožky na píling použitím profesionálnych prípravkov, ktoré vám v salóne osobitne odporučíme.

Chemický píling môže byť:

 1. Povrchový chemický píling – vyžaduje 1 až 2 týždňovú domácu prípravu. Po nanesení pílingu je pleť začervenaná. Odporúčame 4 sedenia so 7 až 10 dňovým odstupom. Tento píling sa používa pri pigmentových / stareckých škvrnách
 2. Stredne hlboký chemický píling – vyžaduje 1 až 2 týždňovú domácu prípravu. Percento intenzity pílingu vykonaného v salóne sa postupne zvyšuje. Pri tomto druhu pílingu ošetrované miesto najskôr stmavne a na druhý až tretí deň sa začne olupovať. Na piaty až siedmy deň je olupovanie ukončené a pokožka sa začne rozjasňovať. Odporúčame 1 až 2 procedúry s 3-týždňovým odstupom. Tento píling sa používa pri pigmentových / stareckých škvrnách, melazme a pozápalových hyperpigmentáciach.

Led Fototerapia

Známa aj ako „Magic light“ zázračné svetlo je neinvazívna terapia, ktorá efektívne regeneruje a omladzuje pleť, urýchľuje hojenie a má protizápalové účinky. Využíva Led svetelné fotóny, ktoré stimulujú hlbšie vrstvy pokožky v určitej vlnovej dĺžke a farbe v závislosti od kožného problému. Je výborná v  kombinácií s ostatnýmí estetickými procedúrami, preto sa využíva pri všetkých druhoch pigmentových škvŕn.

V našom salóne využívame:

 1. Červené fotónové svetlo – Vlnová dĺžka 630nm – dochádza k stimulácii kožných buniek, k tvorbe nového kolagénu a elastínu.
 2. Modré fotónové svetlo – Vlnová dĺžka 415nm – zvyšuje vlastné reparačné mechanizmy kože.
 3. Fialové fotónové svetlo – Vlnová dĺžka 420nm – je kombináciou červeného a modrého svetla teda aj kombináciou efektu oboch svetiel.

Domáca profesionálna kozmetika

Na odstránenie pigmentových škvŕn je dôležité využivať aj u vás doma profesionálnu kozmetiku, ako je Dermaceutic Melazma krém, Vitamín C 25% až 30%, tvárový gél, SPF 50 Helio krém, Dermaceutic ľahká, čistiaca exfoliačná pena. Všetku kozmetiku máme dostupnú v našom salóne, samozrejme s odborným poradenstvom.

ČO BY STE MALI VEDIEŤ PRED ABSOLVOVANÍM PROCEDÚRY

 • Na odstránenie pigmentových škvŕn je potrebných viacero sedení, záleží od povahy pigmentácie.
 • Výsledok nie je viditeľný ihneď po procedúre, ale až v priebehu niekoľkých dní / týždňov.
 • Odstraňovanie pigmentových škvŕn IPL / laserom sa nesmie vykonávať po opálení, resp. na opálenej koži, pretože tá obsahuje viac pigmentu a mohlo by dôjsť k celkovému spáleniu pokožky.
 • Procedúry je najlepšie absolvovať cez jeseň alebo v zime.
 • Po odstránení pigmentových škvŕn sa nesmiete vystavovať priamemu slnku po dobu aspoň 4 týždne.   pri slnení je nevyhnutné používať krém s ochranným faktorom najmenej 30.
 • Podľa rozsahu pigmentácie a pre zlepšenie efektu je vhodné kombinovať viacero procedúr.
 • Tehotné a dojčiace ženy nemôžu procedúry absolvovať
 • Ak boli brané Antibiotiká, odstránenie škvŕn je možné až 2- 3 dní po dobratí ATB. Procedúry nie je možné absolvovať počas brania ATB.
 • Po liečbe Roacutanne je možné procedúry absolvovať až po 4 až 6 mesiacoch
 • Hormonálna nerovnováha môže maž vplyv na výsledok liečby
Back to list