Čo je Intenzívne pulzné svetlo (IPL)?

Intenzívne pulzné svetlo (IPL) je metóda, kde cielené impulzy svetla  prenikajú do pokožky v určitej intenzite, hĺbke a teplote v závislosti od typu pokožky (Fitzpatrikova škála pokožky podľa farebnosti I-5)  a problémovej oblasti.

Možnosti využitia:

 1. Trvalá epilácia chĺpkov
 2. Omladenie pokožky
 3. Odstránenie drobných pavučikovitých névov na tvári
 4. Odstránenie pigmentácii
 5. Liečba akné

Cena od: 25€

Zobraziť kompletný cenník

1.Trvalá epilácia chĺpkov

Je dôležité vysvetliť klientovi, že  dosiahnutie  dobrého výsledku závisí nie len od stroja samotného ale aj od skúsenosti a odborných znalostí terapeuta ,od rastového cyklu vlasov  a od zdravotného klienta.

Cyklus rastu vlasov  má tri fázy:

 1. Anagénna fáza-rastová, kedy je vlasový korienok vo folikuly, jediná fáza kedy môže dôjsť k trvalej strate vlasov
 2. Katagénna fáza-prechodná fáza, počas ktorej sa vlasová cibuľka vyťahuje k povrchu pokožky
 3. Telogénna fáza – fáza vypadávania, kedy vlasy nerastú, sú spojené s vlasovým folikulom až pokiaľ dermálna papila zostane v katagénnej fáze. V závere tejto fázy vstupuje folikul opäť do rastovej fázy a začína sa vytvárať vlas.

cyklus rastu vlasov

Na dosiahnutie  dobrého výsledku vlásky – chĺpky musia byť v aktívnej fáze rastu. Vlasy, ktoré nebudú počas terapie v aktívnej fáze narastú naspäť, preto je potrebných viacero opakovaných terapii. Počet vlasov v anagénovej fáze sa pohybuje medzi 10-30% v závislosti od oblasti tela. Preto sa jednou procedúrou  dosiahne minimálne odstránenie 10% a maximálne 30% vláskov. Postupne sa počet vlasov znižuje a intervaly medzi procedúrami predlžujú. Keď vlásky začnú rasť a objavia sa na povrchu pokožky, ide pravdepodobne o aktívnu fázu kedy sa odporúča IPL/laserové ošetrenie. Sivý vlas neobsahuje pigment, preto ho laserové svetlo nerozoznáva a nie možné ho odstrániť touto metódou.

Tvárová oblasť vyžaduje 6-8 procedúr s 4-6 týždňovými odstupmi ostatné časti tela vyžadujú 4-6 procedúr so 6-8  týždňovými odstupmi.

Žiadny systém na odstraňovanie vláskov však nezaručí 100% trvalé odstránenie vláskov z dôvodu latentných vlasový folikulov, ktoré môžu byť kedykoľvek aktivované. /Hormonálne vplyvy, zmena zdravotného stavu, lieky/

Postup:

 • Konzultácia a diagnostika pleti podľa Fitzpatrikovej škály
 • Podpísanie informovaného súhlasu, vyplnenie dotazníka o zdravotnom stave klienta a kontraindikáciách procedúry, podpísanie písomného poučenia o starostlivosti po procedúre
 • Odlíčenie a vyčistenie pleti
 • Oholenie požadovanej oblasti
 • Vykonanie patch testu-test na pokožke s nastavením príslušných Joullov a impulzov 24 hodín pred vlastnou procedúrou
 • Ak klient toleruje pohodlne nastavené parametre a na druhý deň nezaznamenáme žiadne intenzívne začervenanie, opuch môžeme začať s terapiou
 • Klient aj terapeut musí mať založené predpísané ochranné okuliare -stupeň 5
 • Na ošetrované miesto nanesieme chladivý gél
 • Na stroji nastavíme požadované parametre a vykonáme IPL/laser ošetrenie
 • Gél odstránime a nanesieme ochranný krému SPF minimálne 30

Odporúčania po IPL/Laser procedúre:

 • ošetrované miesto natierať, prípadne chladiť Aloe vera krémom – gélom, make up použiť najskôr po 24 hodinách, nepoužiť parfum 24hodín
 • Zakázané je opaľovanie ,používať SPF najmenej 30
 • Nie depilovať voskom, nie vytrhávať chĺpky, nie epilovať žiadnym epilátorom
 • Nepoužívať horúcu sprchu, saunu ,bazén 24 hodín po procedúre
 • Používať voľné oblečenie ,vyhnúť sa treniu, škrabaniu ošetrovanej oblasti
 • Necvičiť namáhavo 24 hodín
 • Nepoužívať samoopľovacie prostriedky 48 hodín po terapii

Kontraindikácie:

 • Infekčné kožné ochorenia, atopický ekzém, atopická dermatitída, backteriálna psoriáza, lupus, akne vulgaris, impetigo, vred, folikulitída, Herpes simplex a zoster, Epilepsia, plesňové ochorenia kože, hyper a hypopigmentácie, kancerózne ochorenia kože / bazálny a squamozny karcinom, maligny melanom/, chrasty, trhlinky, pľuzgieriky, opálená pokožka slnkom musí byť minimálne 4 týždne po slnení, pokožka typ 5 a 6 podľa Fitzpatrikovej škály  fototypu farebnosti /tmavá/  má väčšia náchylnosť na získanie hyperpigmentácii alebo hypopigmentácii, nesmie sa  používať samoopaľovací krém 10 dní pred terapiou

Možný vedľajší efekt:

 • Výskyt pigmentácii- veľmi zriedkavo – potrebné odhaliť príčinu, prípadne zastaviť epilačný program
 • začervenanie- je normálne sa vyskytujúce, ale ak pretrváva viac ako 48 hodín je potrebné kontaktovať salón
 • opuch – normálne sa vyskytujúci, ale ak pretrváva viac ako 48 hodín, je potrebné kontaktovať salón

2. Omladenie pokožky IPL/Laser -Photo rejuvenizácia

Ide o omladenie pokožky svetelným lúčom IPL/Lasera, ktorý je zohriaty na určitú teplotu  a spôsobením ľahkej traumy v derme a epiderme pokožky sa stimulujú fibroplasty čím sa zvyšuje sa produkcia kolagénu a elastínu. Zvyšuje sa  prekrvenie pokožky čo prináša viac kyslíka a výživných látok do pokožky.

Pre  docielenie žiadaného efektu sa Photo rejuvenizácia odporúča kombinovať s Mliečnym pílingom a microdermabráziou. Pokožka sa stáva jemnejšou, hladšou a vrásky sú menej viditeľné,

Vyžaduje sa 3-5 sedení s 2-3 týždňovými intervalmi ,pre udržiavanie  určitého stupňa omladenia  je rovnako dôležité doporučené po-terapeutické  udržiavanie. Po 4-5 mesiacov  po ukončení celého programu sa odporúča 1 sedenie každé 2 mesiace.

Kontraindikácie, starostlivosť po IPL/Laser a možné komplikácie sú rovnaké ako pri epilácii IPL/Laserom.

3. Odstránenie drobných pavučikovitých névov na tvári

Okrem odstránenia drobných pavučikovitých nevov na tvári sem patrí aj odstránenie rosacea ,vaskulárnych  malformácií – Port wine spot, Poikiloderma of Civatte – mramorovaných červených pigmentácií na krku a hrudníku použitím IPL/Lasera.

Pri odstraňovaní drobných vaskulárnych lézii IPL/Laserom ,cieľom svetelného lúča je chromofór-hemoglobín , bez poškodenia okolitej pokožky. Svetlo vytvorí teplo ,ktoré je silno absorbované cieľovou kapilárou, ktorá je koagulovaná a rozložená a vylúčená z tela lymfatickým systémom. Potrebných sú 3-4 sedenia s 3-4 týždňovými intervalmi. K zlepšeniu  celkového efektu sa odporúča používanie profesionálnej kozmetiky – Dermaceutic , krém alebo gél  s vysokou 20-30%  koncentráciou  Vit C .

Kontraindikácie, starostlivosť po IPL/Laser a možné komplikácie sú rovnaké ako pri epilácii IPL/Laserom.

 4.Odstránenie pigmentových škvŕn použitím IPL/Lasera

K zvýšenej pigmentácii nastáva pri nerovnomernej produkcii a rozloženiu melanínu  na koži, najčastejšie pri nadmernom opaľovaní , hormonálnych zmenách, hormonálnych ochoreniach.

Pri odstraňovaní  pigmentových škvŕn IPL/Laserom, cieľom svetelného  lúča sú Melanocyty. Svetlo vytvorí teplo, ktoré je absorbované nadbytočným melanínom, ktorý je následne  odstránený prostredníctvom kožnej bunkovej výmeny. Ošetrované miesto stmavne a v priebehu 2-3 týždňov sa vytvorí malá chrastička ,ktorá neskôr odpadne a ošetrované miesto ostane  zosvetlené. K docieleniu požadovaného efektu sú potrebné 3-4 sedenia s 3 týždňovými intervalmi. Podľa rozsahu pigmentácie a zlepšenie efektu  je vhodné dokombinovať IPL/Laser terapiu  s chemickým povrchovým pílingom kyselinou glykolovou alebo stredne hlbokým pílingom Kyselinou Trichlóroctovou.

Nie je vhodný ,resp. je slabo účinný na odstraňovanie melazmy/cholazma – často súvisiaca s tehotenstvom/ hnedé ohraničené škvrny na  tele.

Kontraindikácie, starostlivosť po IPL/Laser a možné komplikácie sú rovnaké ako pri epilácii IPL/Laserom.

  5.Liečba a zmiernenie zápalových zmien pri miernom a strednom stupni akné použitím IPL/Lasera

Prevažnú väčšinu akné spôsobuje baktéria  Propionibacterium Acnes, ktorá môže byť zničená aplikáciou žltého svetla  o vlnovej dĺžke 585nm.Posledné štúdie hovoria ,že toto svetlo  má hlbšiu penetráciu než doposiaľ preferované -modré a je viacej efektívne v likvidácii baktérii spôsobujúcich akné. Zohriatím príliš aktívnych mazových žliaz sa zníži produkcia mazu a navyše sa teplom podporí aktivita fibroplastov, čo stimuluje tvorbu kolagénu a vyhladzujú sa jazvičky  po akné, prípadne iné nedokonalosti na koži .

Najlepší výsledok sa dosiahne kombináciou s chemickým pílingom obsahujúcim salicylovú kyselinu, s mikrodermabráziou, použitím infra red svetla a domácim používaním profesionálnej doporučenej kozmetiky. 5-6 sedení je potrebných  k dosiahnutiu výsledku  s 3 týždňovými intervalmi.

Kontraindikácie, starostlivosť po IPL/Laser a možné komplikácie sú rovnaké ako pri epilácii IPL/Laserom. Roaccutane – isotretinoin nesmie byť používaný v posledných 3 mesiacoch , IPL/Laser nie je vhodný pri cystickom akné.

Back to list